Menu witryny Menu witryny

Białoruś

Białoruś to nizinny, zalesiony kraj, pełen terenów podmokłych. W czasie spływu bardzo często można dostrzec wiele zwierząt, takich jak jelenie, łosie, sarny czy dziki, a czasem nawet lisy czy wilki. Znajduje się tu aż 20 tysięcy rzek oraz 10 tysięcy jezior, co stanowi ogromną ilość możliwości dla miłośników kajakarstwa.

Warto wybrać się na spływ rzeką Szczara, która na 325 kilometrze łączy się z Niemnem. Składa się ona z górnego i dolnego odcinka, a każdy z nich prezentuje się zupełnie inaczej. Górny odcinek jest dziki i bardziej niedostępny aniżeli dolny, można też tutaj zobaczyć fortyfikacje obronne z I wojny światowej. Poza tym to wspaniała możliwość na odcięcie się od cywilizacji, cisza i spokój pomogą się zrelaksować, a piękne widoki nacieszą oczy. Kiedy dopłynie się do Kanału Ogińskiego, który to łączy ze sobą Jasiołdę i Szczarę, a zarazem Bałtyk i Morze Czerwone warto zrobić sobie przerwę i poprzyglądać się temu co wokół. Spływ taki trwa do 6 dni.

Ciekawą rzeką jest południowy dopływ Niemna – Mołczadz, jej długość wynosi niecałe 100 kilometrów. Ciągnie się w większości przez lasy oraz nieduże wioski. Bystry nurt zapewnia dość szybki spływ, który trwać może do 3 dni. Dno rzeki jest żwirowe lub też piaszczyste, a naturalnych przeszkód nie jest zbyt dużo.

Warto wybrać się na spływ kajakowy rzeką Straczą, która przepływa przez jeden z najbardziej interesujących rezerwatów krajobrazowych w całej Białorusi. To spływ przeznaczony raczej dla tych, którzy są już bardziej wytrawnymi kajakarzami, bowiem Stracza jest wymagająca. Są tu liczne przeszkody ze spadkami i bystrzami. Taki jednodniowy spływ jest wspaniałą alternatywą na spędzenie wolnego czasu.

Ciekawą rzeką jest także Użlanka, będąca jednocześnie dopływem Naroczanki. Jest nieduża i przepływa przez Naroczański Park Narodowy. Otaczają ją sosnowe lasy, mszary oraz podmokłe łąki. Można tu podziwiać naturę dziką, niezmienioną od lat. Użlanka mocno meandruje, a swój początek ma w jeziorze Narocz. Spokojnie można zaplanować nocleg nad rzeką. Sam spływ zaś zajmie około dwóch dni.