Menu witryny Menu witryny

Bułgaria

Bułgaria to ekscytujące rzeki, zwłaszcza wiosną oraz wczesnym latem, które tylko czekają na kajakarzy. W południowej części kraju znajdują się ponadto wspaniałe jeziora, gdzie także można popływać. Czeka również wybrzeże, jest to więc doskonałe wybór jeśli chodzi o ten sport.

Dzięki spływom kajakowym można poznać Bułgarię z zupełnie nowej perspektywy. Rzeki, które warto brać pod uwagę w czasie takiej wyprawy znajdują się niedaleko gór Balkan, Pirin oraz Radopy. To szlaki dla tych, którzy są koneserami, bowiem trasy te są raczej wymagające.

Duży wybór szlaków oferują także wybrzeża graniczące z Morzem Czarnym. Linia brzegowa ma tu aż 378 km, a piękne miejsca, które mija się podczas spływu na długo pozostają w pamięci. Spływy odbywają się zarówno na północnej jaki i na południowej części wybrzeża. Część północna to Kamen Briag, czyli kamienna plaża. Będąc tutaj warto zobaczyć Rusałkę – jedno z najpiękniejszych miejsc w tej części wybrzeża.

W Bułgarii na kajakarzy czekają też takie rzeki jak: Struma, Mesta, Bystrica, Rilska, Iskyr oraz Arda, które idealnie nadają się na spływ. Struma znajduje się w zachodniej Bułgarii, w zlewisku Morza Egejskiego. To największa rzeka w tej części kraju, wije się ona prześliczą doliną aż do granicy z Turcją. Ma ona długość 290 kilometrów, więc warto zaplanować na spływ parę dni, by móc choć trochę poznać jej uroki. Co ciekawe na rzece powstało aż 56 sztucznych jezior, a przy większości z nich znajdują się uzdrowiska.

Do bułgarskich rzek należy także Dunaj, który tworzy zarazem granicę bułgarsko-rumuńską. To jedyna żeglowna rzeka w kraju i zarazem wspaniała na spływy kajakowe. Warto wiedzieć iż najwyższe stany wody na bułgarskim odcinku występują w czerwcu, a jako ciekawostkę, że Dunaj zamarza na 40 dni w roku.

Bułgaria to cudowne miejsce dla miłośników kajakarstwa. Jest tu wiele rzek, raczej krótkich, a widoki pozwalają się odprężyć i zapomnieć o całym świecie.