Menu witryny Menu witryny

Litwa

Litwa znajduje się na wschodnim wybrzeżu Morza Bałtyckiego i jest idealnym miejscem dla miłośników spływów kajakowych. Warto spróbować szlaku, który przebiega przez piękny i zarazem największy w kraju Dzukijski Park Narodowy, w którym znajduje się aż czterdzieści sześć jezior i przecina go trzydzieści rzek. Panuje tu niemal magiczny klimat.

Ciekawa trasa prowadzi przez rzekę Ułę, która uważana jest za jedną z najpiękniejszych w całej Litwie. To także największy lewy dopływ Mereczanki mający długość aż 84 kilometrów. Uła, między innymi dzięki ukształtowaniu brzegów jest bardzo malownicza. Ciekawe są zwłaszcza przełomy, w których rzeka skręca w różne strony, a tłem są zachwycające sosnowe lasy ulokowane w dolinie z wysokimi, piaszczystymi brzegami. Spływ taki może trwać do trzech dni, a jeśli chodzi o nocleg, to mija się wiele pól biwakowych, na których jest on możliwy.

Warto wybrać się również na spływ rzeką Mereczanką, która uważana jest za niezwykle czystą, a jej brzegi mogą oczarować. To prawy i zarazem największy dopływ Niemna, a długość całej rzeki wynosi aż 203 kilometry. To idealny odcinek dla niewprawionych jeszcze kajakarzy, choć i bardziej zaawansowani nie będą się tu nudzić. Spływ trwa do dwóch dni, a nurt rzeki jest dość szybki.

Nie można także zapominać o wspomnianym już Niemnie, który to jest największą rzeką na Litwie. Płynie on szeroką doliną a jego nurt jest powolny i spokojny. Ciekawe, duże zakola, wysokie, zalesione brzegi – to sprawia, że spływ kajakowy może okazać się prawdziwą okazją do relaksu. Około dwóch dni należy zarezerwować sobie na Niemen, tak osławiony w literaturze.

To jedne z najsławniejszych szlaków na Litwie, choć nie jedyne. Zmienność krajobrazów zachwyci, a rwąca woda pozwoli na niezapomniane przygody.