Menu witryny Menu witryny

Polska

W Polsce znajduje się wiele wyjątkowych miejsc, w które dostać się można czasem jedynie kajakiem. Można dopasować spływ do własnych możliwości i ambicji, a także preferencji. Kiedy plan jest już przygotowany wystarczy jedynie ruszać na poszukiwanie przygody.

Jednym z najpopularniejszych szlaków kajakowych jest niewątpliwie Czarna Hańcza. To nietrudny spływ, a jednocześnie niezwykle interesujący. Rozpoczyna się ona od jeziora Wigry w Bryzglu lub też w Starym Folwarku, w zależności od planu. Kończy się natomiast w miejscowości Rygol, sama Czarna Hańcza jednak biegnie dalej w stronę granicy z Białorusią. Jeśli chodzi o miejsca biwakowe to jest ich dosyć dużo w różnych miejscach po drodze. Piękne widoki zaś, rozlewiska oraz krajobrazy Puszczy Augustowskiej sprawiają, że można się odprężyć i nacieszyć naturą. Spływ można przedłużyć do Augustowa, trwa on wtedy od 4 do 6 dni.

Dla nieco bardziej zaawansowanych kajakarzy idealna okaże się trasa rzeką Rawka. To szlak dość trudny i przede wszystkim dziki oraz niezwykle ciekawy. Gęste zarośla, olsy, czy podmokłe łąki nadają trasie odpowiedniego klimatu. Także brzegi rzeki są różnorodne, czasem to skarpy – nawet kilkunastometrowe a innym razem płaska powierzchnia. Rawka płynie przez Bolimowski Park Krajobrazowy i na całej długości stanowi rezerwat. Spływ tą rzeką z początkiem w Rawie Mazowieckiem, a końcem w ujściu Rawki do Bzury to około 4 do 5 dni.

Ciekawą trasą prowadzi także rzeka Rospuda na Suwalszczyźnie. To miejsce szczególnie zwłaszcza przez piękne widoki oraz urozmaicony charakter. Idealne dla początkujących. Rospuda prowadzi przez bagienne tereny i głębokie jeziora rynnowe. Poza tym po drodze czeka wiele interesujących miejscowości – takich jak wieś Filipów, czy Dowspuda, w której podziwiać można ruiny pałacu Paców znajdujące się w dzikim parku, a polodowcowa rzeźba Pojezierza Suwalskiego zachwyca. Cały spływ, który rozpoczyna się w Supienie, a kończy w miejscowości Augustów trwa około 5 do 6 dni.

W Polsce znajduje się wiele miejsc idealnych na kajaki. To tylko nieliczne z nich. Warto odwiedzić np. rzekę Brda, choć to już dłuższa wyprawa lub też Drawę czy Dunajec. Każdy niewątpliwie może znaleźć idealny spływ dla siebie. Polecam stronę z bogatą ofertą spływów kajakowych - splywy.pl Można dopasować nie tylko miejsce ale i długość spływu oraz poziom trudności.