Menu witryny Menu witryny

Sprzęt przydatny podczas spływu kajakiem
Sprzęt

Sprzęt na spływy kajakowe warto wypożyczyć, zwłaszcza jeśli nie jest się wytrawnym kajakarzem. Posiadanie własnego sprzętu bowiem może okazać się problematyczne, zwłaszcza jeśli chodzi o przechowywanie kajaków. Gdy kajaki są wypożyczane firma, która się tym zajmuje, przywozi je we wskazane miejsce, a po spływie odbiera. Jest to o wiele tańsze i wygodniejsze, zwłaszcza podczas okazjonalnego korzystania ze sprzętu.

By wyszukać wypożyczalnie wystarczy wpisać odpowiednie słowa w wyszukiwarkę internetową. Jednakże zawsze warto sprawdzić daną firmę, zwłaszcza jeśli chodzi o jakość sprzętu. Coraz mniej na rynku kajaków poliestrowych, dominują zaś polietylenowe, które nie tylko są wygodniejsze, ale i bardziej odporne na różnego rodzaju awarie. Także wiosła nie są już takie jak kiedyś – drewniane i ciężkie.

Warto zadbać również o kamizelki wypornościowe, zwłaszcza jeśli na pokład zabiera się młodszych uczestników wyprawy. Każda kamizelka powinna być kompletna, w odpowiednim rozmiarze oraz w żadnym wypadku nie mająca zniszczeń.

By spływ kajakowy mógł rozpocząć się o czasie warto sprawdzić, czy firma, z której usług się korzysta posiada odpowiednie zaplecze transportowe. To pomoże uniknąć sytuacji, w której zamiast rozpoczynać wyprawę oczekuje się zbyt długo na sprzęt. Przed wypożyczeniem kajaków koniecznie więc należy sprawdzić, czy dana firma posiada odpowiednią ilość samochodów z przyczepami, które dowiozą wszystko w wyznaczone miejsce.

To, czy wybrana wypożyczalnia ma informacje dotyczące proponowanych szlaków w danej okolicy również jest istotne. Warto pytać o wiele rzeczy, między innymi o miejsca noclegowe, parkingi, trasy, lub też o to, na co należy uważać, czy gdzie kupić coś do jedzenia. Przydadzą się także informacje dotyczące pola namiotowego, możliwości skorzystania z kuchenki gazowej, czy zorganizowania drewna na wieczorne ognisko.

Ważne jest pamiętanie także o tym, że zorganizowane spływy kajakowe może oferować tylko i wyłącznie podmiot, który posiada Wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki.